Posprzątaj z nami Małopolskę – 23.04.2022

W sobotni poranek zorganizowaliśmy przy współpracy z harcerzami oraz zuchami Szczepu Czarnego z Jadownik, Szczepu Drużyn ZHP im. Bohaterów Września, uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku, a także Galerii Odyseja oraz mieszkańców brzeskiej „Słotwiny” akcję pod nazwą „Posprzątaj z nami Małopolskę” – która zapoczątkowana została przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Cel wydarzenia to przede wszystkim uświadamianie społeczeństwa na temat zagrożeń środowiska, wynikających z jego zanieczyszczania, ale również korzyści, które niosą za sobą działania proekologiczne. Podczas akcji sprzątania zebrano około 400 kilogramów odpadów: od odpadów jednej z najsłynniejszej fast-foodowej restauracji po odpady budowlane, opony czy pełne pampersy..

Ilość odpadów, którą zebrano w niemal 2 godziny jest zatrważająca, jednak najważniejsze, że są wśród nas ludzie, którzy chcą przeciwdziałać tego typu zjawiskom. Budująca jest również postawa młodzieży, którzy tłumnie stawili się w sobotni poranek na miejscu zbiórki. Akcją objęte zostały główne szlaki komunikacyjne w okolicach lasu Szczepanowskiego oraz kilku ulic Słotwiny.

Następnie w Galerii Odyseja odbyły się ekologiczne warsztaty dla dzieci i młodzieży, przeprowadzona została akcja zbiórki baterii oraz elektrośmieci.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wymiana plastikowych butelek „PET” na ogrodowe sadzonki.

Organizatorzy kierują podziękowania w kierunku wszystkich uczestników zbiórki ich opiekunów oraz rodziców, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego za zaopatrzenie nas w niezbędne produkty, Brzeskim Zakładom Komunalnym za odbiór odpadów.

I Bieg ku Pamięci ofiar bombardowania
04 WRZ

II Bieg Ku Pamięci Ofiar Bombardowania Węzła Kolejowego w Brzesku – Słotwinie.

Brzesko - Słotwina
Trasy rowerowe Brzesko

Trasy rowerowe Brzesko

Zobacz